A Mecsekerdő és a Dél-dunántúli Vízügyi Igazgatóság (DDVIZIG) közös beavatkozással javította a Bogdásai makktermelő kocsányostölgy plantázs vízellátását a „Vizet a tájba” program keretében. A rendkívül aszályos 2025-ös időszakban kiemelkedő jelentőségű vízpótlást az Ős-Dráva Főcsatornából biztosított többletvíz segítségével oldották meg.
A közel 13 hektáros, 36 éves kocsányostölgy oltványplantázs célja a helyi, értékes genetikai örökítőanyag megőrzése, azaz a magas minőségű makk biztosítása az ormánsági tájban gazdálkodó erdészeti társaságok számára. A plantázs nemesítési célból helyi szelektált, idős elit fák termőgallyaiból létesült, és az elmúlt évben is kimagasló termésével járult hozzá a szaporítóanyag-utánpótláshoz.
Az interreg program keretében 2018-ban létesített monitoringhálózat adatai szerint a 2022-es és 2024-es aszályos időszakok során drasztikus talajvízszint-csökkenés volt tapasztalható a térségben. Ezért a mostani, célzott vízpótlás nemcsak a plantázs kondícióját javítja, de a hosszú távú genetikai erdőforrás-védelem szempontjából is kulcsfontosságú.
A vízutánpótlás technikai lebonyolítását a DDVIZIG mobil szivattyús üzemben végezte, napi 12 órás vízemeléssel. A szivattyúállás kiépítését és a rendszeres üzemeltetést a Mecsekerdő területi igazgatójával és munkatársaival szoros együttműködésben végezték el.
„Az ilyen értékes genetikai örökség megőrzése a fenntartható erdőgazdálkodás kiemelt feladata. A vízpótlás lehetősége nagyban hozzájárul ahhoz, hogy az időjárási szélsőségek ellenére is biztosítani tudjuk a jövő erdeinek alapját jelentő makktermést.” – nyilatkozta Molnár Tamás erdészeti igazgató.
A beavatkozásról készült videó itt megtekinthető.