2022 őszére készül el a Mecsekerdő új természetismereti központja, amely mintegy ötszáz négyzetméteren, két szinten várja majd a látogatókat. A Mókus Suli erdei iskola új oktatótermei mellett a létesítmény központi része a Mecsek hegység élővilágát, geológiai és hidrológiai érdekességeit, kultúr- és ipartörténeti értékeit, valamint a hegységhez és annak erdeihez kapcsolódó emberi tevékenységeket bemutató állandó kiállítás. A Mecsekerdő Zrt. nyilvános ötletpályázatot hirdet a 2022. végéig felépülő új természetismereti központjának elnevezésére.
A Mecsekerdő 1996-ban az elsők között hozta létre erdészeti erdei iskoláit. Az Árpádtetői Mókus Suli Erdészeti Erdei Iskola infrastruktúrája 2020 és 2022 között jelentősen megújul: 500 négyzetméteres látogatóközpont épül, ahol az erdei iskola két oktatóterme, valamint a Mecsek sokszínű világát bemutató, interaktív, a XXI. század legújabb technológiáit felhasználó interaktív kiállítás is helyet kap.
A jelenleg Mecsek Discovery Center néven ismert létesítményt a tervek szerint az év második felében vehetik birtokba a látogatók és a Mókus Suli Erdei Iskolába érkezők. A Mecsekerdő Zrt. célja, hogy a leendő látogatókat, erdőjárókat is bevonja az új komplexum névadásába, ezért nyilvános ötletpályázatot hirdet az intézmény nevére.
A pályázat bírálati szempontjai:
- a név utaljon a látogatóközpont és/vagy a kiállítás tartalmára
- illeszkedjen a Mecsekerdő Zrt. tevékenységéhez, arculatához
- könnyen megjegyezhető, rövid és egyszerű legyen
- kerülje a hasonlóságot más, ismert nevekkel
A nyilvános pályázaton mindenki részt vehet. Egy pályázó a névjavaslattal, valamint kézzel, vagy géppel rajzolt logojavaslattal indulhat, de a logoterv nem kötelező, a bírálati szempont a benyújtott név.
A pályázatok kizárólag e-mailben, a címre küldhetők be, 2022. február 6-áig. A beérkezett javaslatokat a Mecsekerdő bírálja el, az eredményhirdetésre 2022. február 28-áig kerül sor, amelyről honlapján és Facebook-oldalán is hírt ad.
A nyeremények:
Az első helyezett 2 db éves Mecsextrém Park-bérletet, a második helyezett a Mecsekerdő Zrt. egyik kulcsosházában 2 főre, 1 éjszaka eltöltésére szóló utalványt, a harmadik helyezett pedig Mecsekerdő Ajándékcsomagot kap.
A pályázók a pályázat benyújtásával tudomásul veszik, hogy pályaművük felhasználására a Mecsekerdő Zrt. teljes és kizárólagos felhasználási és használati jogot szerez területi és időbeli korlát nélkül, a beküldött pályamunkákat tovább alakíthatja, felhasználhatja.
A projekt az INTERREG V-A Magyarország-Horvátország Kooperációs Program 2014-2020 keretében, az Európai Unió támogatásával valósul meg.
Háttér:
A leendő komplexum mintegy ötszáz négyzetméteren, két szinten várja majd a látogatókat. Itt kapnak helyet a Mókus Suli Erdei Iskola új oktatótermei, a létesítmény központi része pedig a Mecsek élővilágát, geológiai és hidrológiai érdekességeit, kultúr- és ipartörténeti értékeit, valamint a hegységhez és annak erdeihez kapcsolódó emberi tevékenységeket bemutató, a XXI. század legújabb technológiáit felhasználó, interaktív állandó kiállítás.
A digitális eszközök segítségével megjeleníthetők a Mecsek hegycsúcsai, kilátói, a várak, várromok és kulcsosházak, valamint túraútvonalak, de megcsodálhatjuk a kilátást a pécsi TV-toronyból is. Az erdei kirándulások szerelmesei egy régi turistaházba is beléphetnek, míg a gyerekek kedvence a mesekuckó lehet, ahol a Mecsek sokszínű és gazdag mondavilágával ismerkedhetnek.
Az új természetismereti központban a látogatók élményszerűen szerezhetnek olyan ismereteket, amelyek segítik a túráik során tapasztaltak értelmezését, hozzájárulnak a természeti és kulturális örökséget fenntartó, környezettudatos és természetbarát turizmushoz, erdőlátogatáshoz.
Mivel a Mecsekerdő minden tevékenységében érvényesíti a környezettudatosságot és természetvédelmi szempontokat, az új komplexum közel nulla energiaigényű.