„A faültetés számos környezeti előnnyel jár, javítja a levegő minőségét, megköti a hirtelen lezúduló vizeket, nyáron természetes módon hűti a levegőt, és ez csupán néhány indok arra, miért érdemes fákat ültetni. A faültetés az egyik leginkább klímahatékony tevékenység, mellyel élhetőbbé tehetjük településeinket, s nem mellesleg javíthatjuk azok arculatát. Mindemellett közösségépítő összefogni egy jó cél érdekében. Egyetemünk Zöld Egyetem, fontos számára a zöld misszió. A Mecsekerdő Zrt. is elkötelezett ezen értékek mentén, melynek köszönhetően már több programban vettünk részt együtt. A közös gondolkodásnak az eredménye a mostani faültetési program is, mely során 400 db tölgyfát ültettünk el egyetemi polgárokkal, a Mecsekerdő Zrt. munkatársainak szakmai támogatásával. Itt már nem pusztán szemléletformálásról beszélhetünk, hanem kézzelfogható, a levegő minőségét javító, dekarbonizációs célokról is” – fogalmazott Decsi István, a PTE kancellárja.
A közösségi faültetés 2024. március 20-án 9.00 órakor vette kezdetét, egyetemi munkatársak és hallgatók részvételével. A fák szakszerű elültetésében a Mecsekerdő Zrt. dolgozói segédkeztek. A program egy közös ebéddel zárult, melyre a résztvevőket a PTE Zöld Egyetem Program szervező munkatársai invitálták meg.
„Az országfásítási program keretében folyamatosan növekszik hazánk erdővel borított területe. Az erdőfelújításokban a természetes folyamatok maximális kihasználása mellett fontos a termőhelyi adottságok figyelembevételével az erdő adaptációs képességének kiszélesítése érdekében klímarezisztens szaporítóanyag (mag, csemete) bevitele és a fafajok spektrumának bővítése.
Aki fát ültet, bízik a jövőben. Örvendetes kezdeményezésnek tartom a PTE dolgozóival és hallgatóival való együtt gondolkodást a zöld misszióban. Meggyőződésem, hogy aki tevőlegesen vállal részt az élő környezet gyarapításában, fenntartásában, sokkal tudatosabban és mértéktartóan rendezi be életét.” – emelte ki Ripszám István, a Mecsekerdő Zrt. vezérigazgatója.
„Sokat hallunk a globális felmelegedésről, melynek hátterében az üvegházhatású gázok – köztük a szén-dioxid – koncentrációjának növekedése áll. A fák a fotoszintézis révén felveszik a szén-dioxidot, vagyis eltávolítják azt a légkörből. Ebből következik, hogy minél több fát ültetünk, annál több szén-dioxidot vonunk ki a levegőből, vagyis annál jobban lelassíthatjuk a globális felmelegedés folyamatát. Bízom benne, hogy a Mecsekerdő Zrt-vel az együttműködésünket a mostani, sikeres faültetési rendezvényhez hasonló programok mentén a jövőben tovább kamatoztathatjuk.” – hangsúlyozta Kulcsár Tünde a PTE Zöld Egyetem Program programkoordinátora.
Néhány hasznos információ és gondolat a fák és a faültetés előnyeiről:
Tisztítják a levegőt, hisz a fotoszintézis mellékterméke az oxigén. Ezenkívül porszűrő funkciót is ellátnak.
Természetes árnyékadó, mivel a párologtatásukkal képesek hűteni a levegőt. Ha egy épület fákkal van körbevéve, természetes árnyékolást biztosít. Ezáltal csökkenthetjük a légkondicionáló berendezés használatát, mellyel jelentős energiamegtakarítást érhetünk el otthonunkban.
Segítik a vízgazdálkodást – A fák árnyékolása lassítja a víz elpárolgását a területről. Ősszel a lehullott falevél, mint talajtakaró funkcionál, amely szintén előnyös a talaj vízmegtartó képessége miatt. A lombozat elősegíti az esőcseppek tárolását.
Védik a talajt – A hegyoldalon vagy patak lejtőin a fák mérséklik a víz és a szél romboló hatását. Mindemellett a talajéletet is védik.
Csökkentik a talaj szennyezettségét – Vannak olyan fafajok, amelyeknek kiemelkedő a szennyező anyag kármentesítési képessége. Ezt úgy kell érteni, hogy a fák gyógyító tevékenysége során a növények és a gyökerükkel társult mikroorganizmusok segítségével csökkenthetik a talajban található káros anyagok mennyiségét.
Számos állat-, növény- és gombafajnak biztosítanak élőhelyet – A fák termései és a fakéreg alatt megbúvó élőlények táplálékot biztosítanak a madarak és a vadon élő állatok számára is. A fák mindemellett élőhelyként (pl. fészkelőhelyként) is szolgálnak nemcsak az életük során, hanem kidőlt, korhadt állapotukban is. Egyetlen fa akár több száz fajnak adhat otthont: rovaroknak, gombáknak, mohának, emlősöknek és növényeknek egyaránt.
Javítják az emberek mentális és fizikai egészségi állapotát – Számos felmérés megállapította a fák stresszre, szorongás csökkentésére irányuló jótékony hatását. Nem véletlen, hogy egyre népszerűbb a Japánból származó úgynevezett erdőfürdőzés.
A fák – fajtól függően – több száz évig is élhetnek. Tehát ha egy fát elültetünk, azzal nemcsak a jelenkornak, hanem a jövő generációinak jóllétéért is teszünk! Bízunk benne, hogy egyre többen csatlakoznak a faültetők táborához!
További információ: Kulcsár Tünde – programkoordinátor
PTE Zöld Egyetem Program