2008 óta ősz végén, október 24-én tartjuk a Klímavédelmi Világnapot, amelynek célja, hogy Földünk minél több országában, minél hatékonyabban hívjuk fel az egyének, a közösségek, a gazdasági és politikai döntéshozók figyelmét a légkörben jelen lévő széndioxid csökkentésének, illetve a szén-dioxid megkötésének jelentőségére. A Mecsekerdő Zrt. ebből az alkalomból az erdők széndioxid megkötő, azaz klímavédelmi funkciójára szeretné ráirányítani a figyelmet.
A 350-es számot mindenkinek meg kell jegyeznie: egymillió részecske levegőben ennyi széndioxid részecske jelenléte az a biztonsági határérték, amelyet be kellene tartanunk, illetve el kellene érnünk a Föld ökológiai egyensúlyának biztosítása érdekében. Jelenleg ez az érték meghaladja a 390-et, ami miatt a klímaváltozás megannyi következményével kell szembenéznünk.
A 350-es határérték elérését célzó klímaváltozás elleni küzdelemben az erdők szerepe kulcsfontosságú, többek között a szénmegkötő képességüknek miatt. Az erdők szénmegkötését az erdő fakészlete és éves folyónövedéke határozza meg. Az abszolút száraz fa tömegének mintegy 50%-a szén, azaz 1 kg száraz fa 0,5kg szenet tartalmaz, ami 1,81 kg szén-dioxid megkötésével egyenlő.
A Mecsekerdő Zrt. közel 55 ezer hektáron gazdálkodik, amin mintegy 15 millió köbméter élőfakészlet található. A Mecsekerdő által kezelt erdők tehát összesen 20 millió tonna széndioxidnak megfelelő mennyiségű szenet kötnek meg és ennek jelentős részét hosszú távon tárolják.
További fontos tudnivaló, hogy a Mecsekerdő által kezelt erdőterületeken évente 400 ezer köbméterrel gyarapodik az erdő, ebben az évente keletkezett faanyagban 500 000 tonna széndioxidnak megfelelő mennyiségű szén tárolódik, továbbá, hogy az erdőtalajban is jelentős mennyiségű szén raktározódik.
Magyarország erdői átlagosan hektáronként összesen 226 tonna szenet kötnek meg, ebből 155 tonna a talajban, 71 tonna pedig a faállományban található, vagyis a megfelelően kezelt erdő az egyik leghatékonyabb biológiai széndioxid-megkötő infrastruktúra!
„A megfelelő kezelésre azért szükséges hangsúlyt helyezni, mert az erdőben nagy mennyiségben felhalmozódó holtfa az erdő széndioxid-megkötő funkcióját negatívan befolyásolja, s a lebomlási folyamatok során az ilyen erdő lassan elbillen a széndioxid-kibocsátás irányába. A jól működő, a természetes folyamatokhoz minél közelebbi állapotban tartott, tudatosan kialakított, optimalizált holtfa-készlettel rendelkező erdő képes klímavédelem, azaz széndioxid-megkötés terén a leghatékonyabban működni.” – foglalta össze Ripszám István, a Mecsekerdő Zrt. vezérigazgatója.