A Baranya vármegyei állami erdőket kezelő Mecsekerdő Zrt. az ország talán legváltozatosabb erdeiben gazdálkodik. A Mecsek hűvös-párás szurdokerdőitől és mészkedvelő tölgyeseitől a Zselic matuzsálemi ősbükkösén és csillogó ezüsthársasain keresztül a Dráva-sík ártéri erdeiig rengeteg különleges társulást találhatunk itt, melyeknek gondos gazdája a természetközeli erdőgazdálkodást kulcsfontosságúnak tartó Mecsekerdő.
A Mecsekerdő ötvenötezer hektáron, Baranya vármegye erdőterületeinek felén gazdálkodik. A Mecsek szigethegysége, a Zselic lankás dombvidéke, a Dráva-part és a Dráva-sík érzékeny vízivilága, a Villányi-hegység meszes, mediterrán jellegű világa – ez mind Baranya erdeit jelenti. Nehéz ezek közül kiválasztani a legszebbeket. A Sás-völgy csodálatos, egyedi élővilággal bíró, fiatalos, sűrű erdejében létesült a Dél-Dunántúl első lombkorona-sétánya. A Zselic szívében, Almamellék mellett található a Dunántúl egyik legnemesebb erdőkülönlegesége, a hathektáros, több mint kétszáz éves „ősbükkös”, amelyhez frissen felújított, de romantikáját megőrző erdei kisvasúton juthatunk el.
A Közép-Mecsekben bújnak meg a legszebb szurdokvölgyek, mésztufagátas patakmedrek, melyek melletti üregek, barlangok, víznyelők jelzik a környék karsztos voltát. Itt zubog a Mecsek legnagyobb mésztufalépcsős zuhataga, a Melegmányi-vízesés, ahol a hat méter magas gátsoron a víz fantasztikus legyezőformákat alkotva zúdul le. A karsztvidéki erdei mesevilág szurdokvölgyeibe kevesebb napfény jut be, és a párás, nedves, hűvös mikroklíma a nyári hőségben is hűssé varázsolja az itt kialakult mecseki szurdokerdőt, melynek uralkodó fafaja a gyertyánnal, hegyi juharral és ezüsthárssal elegyedő bükk.
A Nyugat-Mecsek Pécs fölé magasodó sziklái a Babás szerkövek és a Zsongor kő, melyről nem mindennapi kilátás tárul a kirándulók elé. A kilátópontokra felvezető völgyekben, például a híres Éger-völgyben ilyenkor termő medvehagyma vastag szőnyeget alkot, fent a hegytetőkön és -oldalakban pedig a tájegységre és a Mecsekerdőre oly jellemző kocsánytalan tölgyes, gyertyános erdőtársulások terülnek el.
Baranyában is megtalálhatóak a különleges, és sajnos rendkívül sérülékeny Dráva-menti ártéri erdők, melyeknek nagyon fontos szerepük van abban, hogy a védett vízközeli erdők összetett élővilága fennmaradjon. A gondos, természetes folyamatokat követő, azokra figyelemmel lévő gazdálkodásnak köszönhetően előszeretettel fészkelnek itt fokozottan védett madarak, például a rétisas.
Hazánkban egyedülálló síkvidéki erdőtársulás a szentegáti erdőtömb bükkös-kocsányos tölgyese. A bükk általában hegyvidéken megjelenő fafaj – az itt található, gyertyánnal és kocsányos tölggyel elegyes síkvidéki erdő növényföldrajzi különlegességnek számít. Emellett az állomány kora és mérete is „kiemelkedő”, hiszen százötven-kétszáz éves, huszonöt-harminc méter magas matuzsálemek között sétálhatunk.
Mindezt, a Mecsek változatos erdeit leginkább ott lakva, de legalább egy-két éjszakát ott töltve ismerhetjük meg. Erre nagyszerű lehetőséget teremtenek a Mecsekerdő által nemrég felújított vadregényes kulcsosházak, például az Orfű közelében, az erdő mélyén található Gubacsos kulcsosház vagy a 2021-ben átadott és megújult Gyopár kulcsosház Komló-Zobákpuszta mellett, amely ideális kiindulópont a Keleti-Mecsek csodálatos tölgyeseire kíváncsi túrázók számára.
Találjuk meg együtt Magyarország legszebb erdejét!
Szavazzon az Agrárminisztérium Facebook oldalán a Mecsekerdő legszebb területére!
A szavazók között hetente nyereményeket sorsolunk ki.