Izgalmas interaktív erdőpedagógiai programokkal és az erdőgazdálkodás innovatív elemző módszereiről szóló előadással képviseltette magát a Mecsekerdő Zrt. a 13. alkalommal megrendezésre kerülő pécsi Tudományfesztiválon.
Magyarország legjelentősebb együttműködési és partneri rendszerével bíró street science rendezvénynek a Zsolnay Negyed E78 épületkomplexum és a Planetárium adott otthont 2024.09.19 – 20-án. A rendezvény a budapesti TIT Kossuth Klub Egyesület, a Bolyai Pedagógiai Alapítvány, az Ökopresszó Alapítvány a MELLearN Felsőoktatási Lifelong Learning és a Nevelők Háza Egyesület közös szervezésében, a PTE és Pécs MJ Város Önkormányzata támogatásával és partnerségével valósulhatott meg.
A kétnapos rendezvény fő célja, hogy a köznevelésben és szakképzésben tanuló diákok számára szemléletformálást nyújtson az interaktív tapasztalati tanulás módszertanával, közelebb hozza a legújabb technológiai és informatikai vívmányokat. Robotika, űrkutatás, 3D nyomtatás, mesterséges intelligencia, hidrogén meghajtású járművek, zöld egyetem, fenntarthatóság – a programsorozat változatos irányvonalai mellett a Mecsekerdő Zrt. is meghívást kapott.
A szervezett diákcsoportok és kísérőik erdőpedagógiai foglalkozás keretében járták körbe, miért fontosak erdeink társadalmunknak, mit adnak nekünk az erdők? A erdőmérnök kollégákkal arról beszélgethettek, hogyan tudunk segíteni erdeinknek a klímaváltozás okozta kihívásokkal szemben, hogyan működik az erdők immunrendszere, miből áll az erdészek munkája, milyen kihívásokat és szépségeket rejt az erdész szakma.
A nagyszínpadi előadásunk során bepillantást nyerhettek az érdeklődők abba is, hogy a modern erdőgazdálkodás részeként milyen digitális eszközöket és technológiákat alkalmaznak. A digitális nyilvántartás és terepi adatrögzítő eszközök mellett, a térinformatikai elemzések és távérzékelésen alapuló növényegészségügyi, faállományszerkezeti és domborzati vizsgálatok segítik a szakmai munkát. Emellett fontos a különböző monitoring rendszerek kialakítása, mint pl. az időjárás és talajvíz változásának megfigyelése, valamint a klíma modellek alkalmazása. A digitális eszközök és adatok beépítése a döntéshozatali folyamatokba kulcsfontosságú a fenntartható és hatékony erdőkezelés érdekében.
A Mecsekerdő Zrt.-t Pongrácz Panka, Molnár Dénes, Kincses Miklós és Simon Márton erdőmérnökök, valamint Scheitler Adrienn erdei iskola vezető és Balogh Bettina MecseXplorer kiállításvezető képviselte a különböző programelemek során.