Sajátos turisztikai élményt nyújt az Almamellék és Sasrét között közlekedő erdei kisvasút, a „ZSELICI CSÜHÖGŐ”. Az üzemet Biedermann báró hozta létre 1901-ben. A pálya 6 km hosszan halad a széles, szép panorámájú völgyön át. A kiinduló állomáson erdészeti és kisvasúti kiállítás tekinthető meg. Innen indulva a vonat a nádasokkal szegélyezett halastavak mellett halad el, majd fordul a sasréti erdők irányába. Utazás közben gyönyörködhetünk a jellegzetes, lankásan dombos zselici tájban.
Sasréten az erdei iskola, az ősbükkös és végül a vadászkastély előtt elhaladva érkezünk meg a végállomásra. A vonatozás mintegy 25-30 percet vesz igénybe. A vonat visszaindulásáig üdítő sétát tehetünk Sasréten, ahol a Biedermann Rezső báró által építtetett patinás vadászkastély (ma vendégház), a Kikerics Erdészeti Erdei Iskola és az ősbükkösben vezető tanösvény tekinthető meg.
A minden évben, május 2. szombatján rendezett kisvasúti nap nagyszerű alkalmat kínál a matuzsálemi korú közlekedési eszköz felfedezésére. Ezen a napon egész nap közlekedik kisvasútunk az Almamellék-Sasréti fővonalon. Programjaink nagy része a Sasréti Kikerics Erdészeti Erdei Iskolában és környezetében zajlik, ahol kicsik és nagyok is megtalálják az érdeklődésüknek megfelelő szórakozást.
A kisvasút 2024. május 1. és október 27. között közlekedik menetrend szerint.
Menetrend
Szombaton, vasárnap és ünnepnapokon:
> Almamellékről indul: 10:00, 12:00, 14:00
< Sasrétről indul: 11:00, 13:00, 16:00
Menetidő: 25 perc, táv: 6 km
Jegyárak
3 éves kor alatt ingyenes
Gyermek/nyugdíjas jegy: 600 Ft/fő/út (oda-vissza 1200 Ft)
Felnőtt jegy: 1200 Ft/fő/út (oda-vissza 2400 Ft)
Menetjegy Almamellék állomásépületében váltható.
Fizetési módok: készpénz, bankkártya, SZÉP-kártya
Nem menetrendi napokon, illetve november 2-tól üzemszünet időszakában (kivéve december 24-25-26.) különjárat rendelésére van lehetőség.
Különvonatok díja
- Almamellék – Sasrét, Sasrét – Almamellék útra 15 főig 40.000 Ft, 15 fő felett minden fő után 2.400 Ft díjat számolunk fel. Ez esetben kiállási díjat nem számítunk fel.
- Amennyiben a különjáratos csoport Sasrétről kíván Almamellékre utazni, 15 főig 20.000 Ft, 15 fő felett minden fő után 1.200 Ft díjat számolunk fel. Ez esetben a kiállási díj 7.000 Ft.
- Amennyiben a különjáratos csoport Sasrétől Almamellékre, majd Almamellékről vissza Sasrétre kíván utazni, 15 főig 40.000 Forint, 15 fő felett minden fő után 2.400 Ft díjat számolunk fel. A kiállási díj szintén 7.000 Ft.
- Különjáratra diákcsoportoknak 50% kedvezmény a jegyárból, így 20.000 Ft, amely az esetleges kiállási díjra nem vonatkozik.
- Az esetleges várakozási időt tekintve az első óra díjmentes, ezután minden megkezdett óra 2.000 Ft.
Különjárat igényüket kérjük legkésőbb 48 órával a kívánt indulás előtt bejelenteni és egyeztetni.
A kisvonaton 44 ülőhely + 52 állóhely áll rendelkezésre.
A Zselic ezüsthársas bükkös erdeivel kiváló túralehetőségeket nyújt, a környéken több forrás és halastó kereshető fel.
Szentlászló, az 1200-as években már létezett település. Római katolikus templomát 1811-ben építették.
Szentmártonpuszta Almamelléktől 4 km-re található. Báró Biedermann Rezső gazdatisztjének székhelye volt.
Ibafa erdők, dombok közé ékelt, szép fekvésű falu. Jelentős emlékműve az 1895-ben megépült római katolikus templom. Az 1800-as évek óta itt, a Pipamúzeumban található a mondókából ismert pipagyűjtemény.
„A Biedermannok öröksége” kiállítás története
Új kiállításunk eredeti helyén 1999-től egy Erdészeti és Kisvasúti Múzeum szolgálta a kisvasútra várakozó közönség hasznos időtöltését. 2021-ben határozott úgy a Mecsekerdő Zrt. hogy változásra van szükség, mely a mai kor igényeit ki tudja elégíteni, és a célközönség rohanó, vagy éppen elmélyülő vendégeinek is megfelel.
A kiállítás koncepciója, a múlt és jelen összekapcsolása, a kisvasút történeti fejlődésének, funkcióváltozásának bemutatásán keresztül. A múltban érvényesülő gazdasági funkció a jelenben turisztikai funkcióvá történő átvezetésének útja kap fókuszt. Ezen az úton haladva, betekintést nyerhetünk egy letűnt korszak világába, melyet 100 éve még egy nyüzsgő uradalom részeként érzékeltünk volna, ha visszarepülhetnénk az időben.
A Biedermann család birtokában lévő területen az 1900-as évek elején újító szemléletű majorsági gazdálkodás folyt, a család nevéhez emellett számtalan szociális szemléletű intézkedés bevezetése is kapcsolódik (iskolaépítés, iskoláztatás nyugdíj).
A kiállítótérben a Biedermannok korszakát makettek segítségével megjelenítő, körbejárható terepasztalon, érintőképernyős terminálokon, interaktív játékokon és a falakon elhelyezett ismertető anyagokon jelennek meg tartalmak.