A Mecsekerdő Zrt. Központi irodaháza Pécsen a Rét utcában található. Itt található a központi titkárság, és a társaság működését irányító és koordináló osztályok.
Elérhetőség >>
Az Árpádtetői Erdészet 12 ezer hektár erdőterületen gazdálkodik Közép- és Nyugat-Mecsekben, amely bővelkedik a változatos természeti, geológiai és kultúrtörténeti értékekben. A karsztvidék víznyelőket, mésztufalépcsős patakmedreket, száznál több forrást, és titokzatos barlangokat rejt. A mecseki uránérc bányászat is ezen a vidéken működött.
Az erdészet területén halad át az elmúlt években megújult Kék-túra útvonal Dél-dunántúli szakasza, nyomvonalán számos pihenőhely kialakítására vagy felújítására is sor került. A bakancsos turistáknak öt kulcsosházat tudnak kínálni, míg az Orfűn, Sikondán és Hetvehely-Sásvölgyben található turistaházakban komfortos körülmények között lehet megpihenni.
Az erdészet területén működik a társaság egyik erdészeti erdei iskolája, a Mókus Suli, valamint az ország egyik legnagyobb erdei kalandparkja, a Mecsextrém Park..
A Pécsváradi Erdészet több mint 12 ezer hektáron gazdálkodik. A zömében a Kelet-Mecsek Tájvédelmi Körzethez tartozó terület 95 százaléka egy nagy erdőtömböt képez, ami kelet-nyugati irányban Komlótól Véméndig, észak-déli irányban pedig Pécsváradtól Váraljáig tart. Jellemzően önállóan megújulni képes, őshonos, keménylombos erdők találhatóak itt, fő fafajok a bükk, a tölgy és a cser. Az erdő- és vadgazdálkodás mellett az erdészet közjóléti, ökoturisztikai szerepvállalása is jelentős.
Az erdészet területének nagy része valamilyen szintű természetvédelmi oltalom alatt áll, ezekben az erdőkben elsődleges a természetvédelem szolgálata, így az erdőkezelés módját nem a faanyagtermelés határozza meg. A cél a természetszerű erdők létrehozása és megtartása, ennek fő eszköze pedig a tudatos, jól megtervezett gazdálkodás.
Az erdészet területén négy kilátó található: a Kövestető-, a Zengő-, a Cigányhegyi-, és a Rákvári-kilátó. A Mecsek legmagasabb pontján, a 682 méteres Zengőn épült kilátót 2020-ban adták át, innen keletre található a Viki-pihenő, ami a hetvenes évek vége óta szolgálja a megpihenni vágyó, menedéket kereső természetjárókat.
A Sásdi Erdészet a Mecsekerdő által kezelt erdőterületek északi részein gazdálkodik, 7200 hektáron. Az erdészet 34 községhatárt érint, és egy nagy – a mintegy 4000 hektáros kisvaszari – erdőtömb mellett további kisebb-nagyobb erdőfoltokat foglal magába.
Erdőállományok nagyobbik része őshonos fafajokból áll, a fennmaradó, körülbelül 20 százalék pedig úgynevezett kultúrerdő, zömében akácosok.
Az itt kitermelt faanyag 70 százaléka tűzifaként hasznosul, a további 30 százalék ipari felhasználásra alkalmas. A helyi lakosság jelentős tűzifa igényét az erdészet maradéktalanul ki tudja szolgálni, évente 2500 köbméter tűzifát értékesítenek helyben. Ehhez adódik a szociális tűzifa program keretében az önkormányzatoknak eladott kétezer köbméteres mennyiség, és ezen felül jellemző még az úgynevezett gyűjtött tűzifa, ami a fakitermelések után, a vágásterületen hátrahagyott, gazdaságosan már nem feldolgozható fát jelenti
Az aprófalvas térségben mindennapos problémát jelent az elszegényedés és az elvándorlás, ám az erdőgazdaság mindig is jelentős szerepet vállalt a helyi munkahelyteremtésben, erősítve a hátrányosabb helyzetű vidék megtartó erejét.
Több jelzett turistaút szeli keresztül a térséget, így a Kék-túra útvonal Dél-dunántúli szakasza is.
A Sellyei Erdészet nem csak Baranya megye, de hazánk legdélebbi erdészete is egyben, területe hosszanti irányban húzódik a Dráva mentén, nyugati határa pedig átnyúlik Somogy megyébe is. Több mint 12 ezer hektáron gazdálkodik, alapvetően síkvidéki területen, de a villányi hegység északi oldala is ide tartozik.
- tölgy, szaporítóanyag
- gímszarvas
- Alsóerdő?
A Szigetvári Erdészet több mint 11 ezer hektáron gazdálkodik, a terület nagyobbik része a Zselicben található, dombvidéken, a kisebbik része pedig az Ormánságban
Az aktív ökoturisztikai szerepvállalás – erdész nyelven a közjóléti szolgáltatások biztosítása – igen jelentős a Szigetvári Erdészet életében. A kínálat alapjaiban a Biedermann család által létrehozott infrastruktúrára épül, méltón őrizve az évszázados örökséget. Kisvasút, erdei iskola, túraútvonalak, programok és különböző típusú szálláshelyek is rendelkezésre állnak. A Sasrét nevű erdőtömbben található báró Biedermann Rezső által 1902-ben építtetett bajor stílusú vadászkastély, ami manapság már szállodaként várja vendégeit. A közelben működő Kikerics Erdészeti Erdei Iskola faházai a táborozók mellett a bakancsos turistáknak kínál alternatívát. A természetismereti központban jelentős erdőpedagógiai munka zajlik, a felújított főépület már hajdanán is iskolaként funkcionált. Az erdei iskola mellett terül el az általunk csak Ősbükkösnek hívott erdőtömb, ami már 1942-óta védettséget élvez.
Almamellék és Sasrét közötti hét kilométeres szakaszon 600 milliméteres nyomtávon közlekedik a Zselici Csühögő. A 120 éves erdei kisvasút ma már kizárólag turisztikai célokat szolgál.
Pécs közvetlen közelében található Magyarország egyik legnagyobb erdei kalandparkja. Érdemes egy egész napot szánni a kiruccanásra, hiszen a komplexum változatos kínálata az egész család számára aktív kikapcsolódást biztosít.
Több tucat játékelem, például erdei bob, alpesi kötél- és lecsúszó pályák, mászófal, panorámás hófánk pályák, X-jump, rodeó bika, 3D karika és lőszimulátor között válogathatunk. Emellett a kicsik udvarán hatalmas kalandvár és gokartpálya, valamint egy nagy beltéri játszóház is garantálja az egész család felhőtlen szórakozását.
Tematikus napok, éjszakai programok, nyári kalandtáborok, születésnapi zsúrok, céges- és csapatépítő rendezvények is színesítik a kalandpark kínálatát.
Egy ízletes ebéd, vagy egy finom kávé elfogyasztására a kalandparkhoz tartozó Tepsifüles Étteremben van lehetőség.
A park márciustól novemberig üzemel, csoportokat a nyitvatartási időtől eltérő időpontokban is fogadunk.
Büszkeségünk az országban egyedülálló, különleges turisztikai élményt nyújtó, Almamellék és Sasrét között közlekedő matuzsálemi korú erdei kisvasút, a “Zselici Csühögő”. Az üzemet Biedermann báró hozta létre 1901-ben, 600mm-es nyomtávolsága és korhű állapotban megőrzött, korábban a MÁV állományába tartozó és a nagyvasutat szolgáló állomásépülete, szerelvényei igazi kuriózumnak számítanak.
A 7 kilométeres útvonal halastavak és a lankás zselici dombok között vezet, elhaladva a Kikerics Erdészeti Erdei Iskola és játszótér, az Ősbükkös és végül a Biedermann Vadászkastély előtt.
A kiinduló állomáson, Almamelléken erdészeti és kisvasúti kiállítás tekinthető meg.
Az országban elsők között indított erdészeti erdei iskola, a Mókus Suli 1996. óta működik. Az óvodásoktól kezdve a középiskolásokig évente 7-8 ezer diák fordul meg a két iskolánkban, és egyetemisták is járnak hospitálni – fogalmazott az igazgató. – Sásvölgyben 2010-ben egy bentlakásos egységet is kialakítottunk, a témanapos oktatások Árpádtetőn, az többnapos programok és táborok az Erdő Házában zajlanak. A szálláshelyként is működő ház alapvetően megújuló energiaforrásokat használ, így ökológiai lábnyoma minimális / pár éve kiérdemelte a fenntarthatóság és az energiahatékonyság egyik legrangosabb elismerését, Energy Globe Magyarország díjat.
A Mecsekerdő működési területe és erdészeteinek határai
Az alábbi térkép a Mecsekerdő Zrt. 5 erdészete által kezelt területeket jelöli különböző színekkel, emellett a zöld szín a védett, a vörös pedig a fokozottan védett területeket mutatja.
(Térkép jobb fölső sarkában látható négyzetes ikonra kattintva új ablakban jelenik meg a Google térképkezelő felülete, amelynek bal oldali sávjában színmagyarázat és ki-be kapcsolható rétegek segítik a tájékozódást.)