A Mecsekerdő Zrt. 55 ezer hektáros állami tulajdonú erdőterületet kezel: jelentős ökoturisztikai és környezeti nevelési feladatai mellett legfontosabb szakmai tevékenysége ezeknek az erdőknek a védelme, gyarapítása, illetve az erdőkkel való fenntartható gazdálkodás. A klímaváltozás erős kihívás nem csak az erdők, hanem az erdőkkel foglalkozó szakemberek számára is, így az idei év szakmai fókuszában a Mecsekerdőnél a klímaváltozással kapcsolatos fejlesztések és megoldások álltak.
Innovatív fejlesztés az erdők klímaadaptációja érdekében
A klímaváltozás mindennapi életünk megannyi területén tapasztalható, ami különösen igaz az erdőkre. Az aszályos időszakok miatti bükk- és fenyőszáradás mellett a tölgyekre is hat a változó klíma, makktermésük kiszámíthatatlan, ezért egyre gyakoribb, hogy a begyűjtött vagy megvásárolt makkot tárolókban tartják a kiültetésig. Egy ilyen modern és Magyarországon a maga nemében első, hűtött makktárolót adtak át a Mecsekerdő Zrt.-nél 2024. késő őszén. Magyarország erdőállományának meghatározó fafaja, a tölgy a változó klimatikus viszonyok miatt sok helyen egyre kevésbé képes a természetes, lehullott makktermésről való megújulásra. Ezért az erdészek gyűjtik, illetve más termőhelyekről szerzik be a makkot, amit azután az erdőterületre történő kiültetésig tárolnak. Kisebb, üzemi méreteket meg sem közelítő, vermekben, fűtetlen épületekben való makktárolásra eddig is volt példa, azonban a klímaváltozás ezt a módszert is megnehezíti, hiszen a makknak a felhasználásig optimális, kevéssé változékony körülményekre van szüksége. A Mecsekerdő Zrt. szakemberei végig látogatták többek között Franciaország, Szerbia és Horvátország professzionális erdészeti makktárolóit és a nemzetközi tapasztalatok alapján tervezték meg az első magyar tárolót, amelyet Abaligeten valósítottak meg.
Törökországi tölgy szaporítóanyag
Az új makktároló szinte átadása után azonnal különleges makkot fogadott: Törökországból érkezett tölgy szaporítóanyagot. A török-magyar erdészeti együttműködési programot a Soproni Egyetem Erdészeti Tudományos Intézete (ERTI) által fejlesztett „klíma-előrejelző” (bioklimatikus feltételeket elemző) alkalmazás alapozta meg, a szoftver segítségével ugyanis az ERTI kutatói kimutatták, hogy az évszázad közepétől hazánkban olyan klimatikus viszonyok várhatók, amelyek kedvezőtlenek az őshonos erdőállományra nézve, de amelyek már ma is megtalálhatók Törökország bizonyos területein. A Mecsekerdő szakemberei ezért a török, úgynevezett klímaanalóg erdőkből hoztak Magyarországra szaporítóanyagot. A hazánk erdőállomány-alkotó fafajaival megegyező fajú, déli származású szaporítóanyag alkalmazási lehetőségén alapuló aktív klímavédelmi cselekvési program elindítása a hazai erdők klímaadaptációs alkalmazkodó képességének növelése szempontjából kiemelkedő jelentőségű. A Török Erdészeti Főigazgatóság (OGM) engedélyével gyűjtött szaporítóanyag november végén, repülővel érkezett meg hazánkba. Az értékes, összesen mintegy 2000 kg magyartölgy és csertölgy szaporítóanyagot tartalmazó szállítmányt a Mecsekerdő Zrt. kollégái az új makktárolóba szállították, ahonnan majd a kiválasztott termőhelyekre kerül.
Környezeti nevelés a Mecsekerdőnél
A Mecsekerdő két erdei iskolája – Mókus Suli és Kikerics – témanapos, minősített erdei iskolai programjain, valamint külső helyszínen tartott erdőpedagógiai foglalkozásain összesen 8.744 gyermek vett részt 2024-ben. Az Országos Erdészeti Egyesület (OEE) szervezésében 2024-ben elindított „Iskolában az erdő” program keretében a Mecsekerdő erdei iskolai oktatói 2.579 diák számára tartottak erdőpedagógiai foglalkozásokat a vármegye 23 településének iskoláiba kitelepülve. A szintén OEE által kezdeményezett „Erdei Iránytű” program keretében pedig 300 hátrányos ill. halmozottan hátrányos helyzetű diák vett részt a két erdei iskola minősített terepi programjain, a vármegye hat településéről. A Rászorulók Aktív Erdei Programja keretében szintén hátrányos helyzetű települések iskoláiból érkezett 161 tanuló a Mecsekerdő erdei iskoláiba. A Mecsekerdő erdei iskolái idén is aktív résztvevői voltak az évente megrendezett Fenntarthatósági Témahét és Erdők Hete programoknak.
A Mecsekerdő az Erdei Vándortábor Program keretében 2017. óta fogadja a felső tagozatos és középiskolás diákokat, illetve kísérőiket a Mecseki Erdei Vándortábor útvonalán, 2023-tól pedig a Zselici Bringás Vándor Program bringás vándorai részére kínál programot (kisvasutazás). Az Erdei Vándortábor Programban idén június 24 – augusztus 18. között érkeztek táborozók, a mecseki útvonalon 628, a zselici útvonalon 602 gyermek vett részt, 21-21 turnus keretében. A Zselici Bringás Vándortáborozók 458-an utaztak a Zselici Csühögőn.
A Mecsekerdő 2024-es ökoturisztikai fejlesztései
Az Aktív- és Ökoturisztikai Fejlesztési Központ Nonprofit Kft. támogatásával márciusban újult meg a Réka-kunyhó. A fejlesztés összhangban van a fenntarthatóság és a természetvédelem elveivel, miközben tovább gazdagítja a régió turisztikai kínálatát. A Réka-kunyhó mostantól 10 + 2 fő számára kínál kényelmes szálláslehetőséget, továbbá a környezet megújulásával a vendégek számára térkövezett terasz, megújult tűzrakóhelyek és esőbeállók is rendelkezésre állnak. Ugyancsak teljes felújításon esett át a Pusztabányai kulcsosház, amely immár 15 + 6 természetszerető számára nyújt szállást. A Zsongor-kő kilátót, amely mesés panorámát nyújt Kővágószőlősre, Cserkútra és a Dráva-síkra több, mint 130 éve látogatják az ország minden részéről érkező túrázók. A természetes sziklaszirt peremén a Mecsek Egyesület 1892-ben kovácsoltvas korlátot helyezett el, kialakítva ezzel az ország egyik legvarázslatosabb kilátóját. 2024-ben a Mecsek Egyesület kezdeményezésére a Mecsekerdő Zrt. és a Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatóság közreműködéséve megtörtént a kilátó felújítása, ezáltal a régi korlát megtartása mellett sikerült biztonságossá tenni a magaslatot a következő évtizedekre.