Az erdei ökoszisztéma megóvása azonban évről évre nehezebb feladat az erdőgazdálkodók számára, hiszen komoly kihívást okoznak a klímaváltozással járó enyhülő telek, a csapadékeloszlás szélsőségessé válása, a területek vízháztartásának változása, a mikroklímák megváltozása és ennek következtében az erdőövi zónák helyenként már érzékelhető eltolódása. További nehezítő körülménynek számítanak az újonnan megjelenő szárazságtűrőbb és ellenállóbb özönfajok, melyek gyors és agresszív térhódításuknak köszönhetően fokozatosan kiszorítják az őshonos növényvilágot megbontva ezáltal az eredeti ökoszisztémát.
A 20 hónapos projekt átfogó célja az őshonos fafajok (pl.: kocsányos tölgy) és erdőállományok pusztulásának és az özönfajok terjedésének megakadályozása, a folyamatok tényszerű feltárása, valamint komplex megoldási javaslatok kidolgozása.
A cél teljeskörű eléréséhez két főtevékenységet kell megvalósítani:
- Rövidtávon létrejön egy 60 mérőpontból álló horvát-magyar talajvíz-monitoring rendszer, ami adatot szolgáltat a talajvíz numerikus mozgásának modellezéséhez. Szintén az adatgyűjtést szolgálja a projekt keretében telepítendő automata meteorológiai állomáshálózat, mely a határ két oldalán gyűjt további információt a lehulló csapadék vonatkozásában. A mért eredmények nyilvánosan elérhetők lesznek a weboldalon valamennyi célcsoportja számára. Végezetül az adatokra támaszkodva a horvát partner közreműködésével elkészül egy erdőállomány állapot elemzés, mely kitér majd a vízi ökoszisztémák állapot elemzésére, a tölgyes ökoszisztémák jövőbeni fejlődési irányainak előrejelzésére, ajánlásokra és egy esetleges riasztórendszer kialakítására, a rendellenességek előrejelzésére, „elöntési” tervek készítésére és a csapadékvíz visszatartásának lehetőségeire. A részfeladat hosszútávú célja, hogy a tanulmányra és az adat sorokra támaszkodva a térségben konkrét vízkormányzási tevékenység legyen alapozható (pl.: csatornák, zsilipek kiépítése) az erdők vitalitásának és a talaj termőképességének megőrzése érdekében. A fejlesztés további haszna, hogy a talajvízszint modellezése segítségével tervezhetővé válik az erdőfelújítás és az őshonos fajok fenntarthatósága a jövőben.
- A projekt másik átfogó célkitűzése az őshonos fajok védelme érdekében az invazív fajok visszaszorítása, mely kapcsán a Mecsekerdő Zrt. koordinálásával horvát területen is megtörténik az inváziós fajok felmérése. Ezzel egy időben magyar oldalon a Mecsekerdő Zrt. Sellyei és a Szigetvári Erdészetének területén több mint 155 hektár területen történik meg a fás szárú invazív növények (akác, gyalogakác, bálványfa) visszaszorítása. Zárásként a horvát oldalon feltérképezett fajokra és a magyar oldalon visszaszorított fajokra vonatkozóan elkészül az azok visszaszorítására vonatkozó módszertan, mely az irtás során szerzett tapasztalatokat foglalja össze. A részfeladathoz kapcsolódóan egy mobilapplikáció fejlesztés is megtörténik, mely ismeretterjesztő jelleggel mutatja be a probléma jelentőségét valamennyi érintett számára (beleértve a túrázókat és a lakosságot is).
Eredmények bemutatása bővebben: https://oakprotection.eu