Magyarországon 28 denevérfajt tartunk nyilván, ezek jó része a Mecsekben is megtalálható (pl. nyugati piszedenevér, nagyfülű denevér). A régió kifejezetten tevékeny a denevérvédelem terén, a kilencvenes évek elejétől kezdve komoly denevérkutatási- és védelmi mozgalom bontakozott ki. Mivel az erdei denevérek állományában az utóbbi fél évszázadban drasztikus csökkenés tapasztalható, a Mecsekerdő Zrt. felelős erdőgazdálkodóként aktív tevékenységet vállal a természetes élőhelyek megőrzése és védelme érdekében.
A denevérek is előszeretettel találnak otthonra visszahagyott fák odvaiban, üregeiben, elváló, leváló kéreg mögött bújnak meg. A gyakori tévhitekkel ellentétben az Európában fellelhető denevérfajok mindegyike rovarevő, vagyis az emberekre nézve teljesen ártalmatlanok. A denevérek az egyetlen olyan emlősök, amelyek aktív repülésre képesek, a kártevő rovarok elfogyasztásával ráadásul rendkívül sok hasznot hajtanak az embernek. Az erdei életközösség fontos részei, gyakorlatilag azt a tevékenységet végzik éjszaka, amit a madarak napközben.
A 2020-ban indult program keretében a Mecsekerdő egy „denevér-hotellánc” kialakítását kezdte meg: különböző típusú denevér odúk és telepek kihelyezésével segítik a fajok és kolóniák megtelepedését, és a populációk fennmaradását. Elsősorban olyan erdőállományokban érdemes kihelyezni ezeket a mesterséges élőhelyeket, ahol kevesebb az idősebb, odvas fa, emellett a minél szélesebb körű szemléletformálás érdekében az erdészeti erdei iskolák bázisai is meghatározták a helyszínek kijelölését.