Az ember és az erdő kapcsolata évezredeken keresztül csupán az ember alapvető igényeinek kielégítésére szorítkozott. A társadalmi-gazdasági fejlődés következtében az erdő használata egyre erősödött. Az erdő, mint nyersanyag és energiaforrás egyre inkább felértékelődött és így mindinkább a piaci marketing tárgyává vált. Ez pedig egyre alaposabb szakértelmet kívánt meg az üzleti élet erdészeti szereplőitől.
Nem véletlen tehát, hogy a XVIII – XIX. század fordulója táján több szakiskola is megkezdte működését (Liptóújvár, Kismarton, Keszthely, majd Nagyszeben). A pesti egyetemen is tanítottak erdészeti ismereteket. A legnagyobb jelentőségű és legmaradandóbb hatású intézkedés az volt, hogy I. Ferenc király döntése alapján 1808-ban Selmecbányán létrehozták az erdőmérnök képzés önálló tanintézetét, a Forstinstitutot.
Az erdészképzés kezdetei óta egyre világosabbá vált, hogy a társadalom mindenkori igényeinek kielégítése és az erdei életközösség fenntartása szakértelmet igénylő feladat, melyet csak jól képzett erdészeti szakemberek képesek ellátni.
Erdészre nem az erdőnek, hanem a társadalomnak van szüksége.
A mai erdészeti oktatás egy egyetemi és számos középfokú szintű intézményben zajlik.
Felsőfokú képzés
Az Erdőmérnöki Kar jogelődje a Selmecbányán III. Károly által 1735-ben alapított Bányatisztképző Iskola, melyet Mária Terézia 1762-ben akadémiai rangra emelt. Az intézmény keretein belül 1808-ban kezdte meg működését az Erdészeti Intézet, melyben már erdészeti tudományokat tanítottak. 1919-ben, miután Selmecbánya a megalakuló Csehszlovákiához került, a főiskola Sopronba települt át. Az Erdőmérnöki Karon belül 1957-ben elindult a faipari mérnökök képzése, majd az önálló Faipari Mérnöki Kar létrehozásával 1962-ben megalakult az Erdészeti és Faipari Egyetem.
Az Erdőmérnöki Karon erdőmérnöki, környezetmérnöki, környezettani, természetvédelmi mérnöki és vadgazda mérnöki diplomákat szerezhetnek a hallgatók. A Faipari Mérnöki Karon faipari, könnyűipari és ipari termék- és formatervező mérnököket, gazdasági informatikusokat, iparművészeket, építőművészeket képeznek.
A jelenlegi Geoinformatikai Kar 1972-ben a székesfehérvári Földmérési és Földrendezői Főiskola csatlakozásával jött létre. 2014 július 1. óta aztán az Óbudai Egyetem Alba Régia Műszaki Kar Geoinformatikai Intézeteként működik, és geodézia, fotogrammetria, távérzékelés, térinformatika, és földrendezés területen képez szakembereket.
Soproni Egyetem
Cím: 9400 Sopron, Bajcsy-Zs. u. 4.
Telefon: +36 99 518 100
E-mail:
Web: http://uni-sopron.hu/
Középfokú képzés
A középfokú intézményekben erdész technikusokat és erdészeti szakmunkásokat képeznek.
Alföldi ASzC Bedő Albert Erdészeti Technikum, Szakképző Iskola és Kollégium
Cím: 6783 Ásotthalom, Kiss Ferenc krt. 76.
Telefon: +36 62 291 522
E-mail:
Web: http://www.erdeszetiiskola.hu
Kisalföldi ASzC Roth Gyula Mezőgazdasági Technikum, Szakképző Iskola és Kollégium
Cím: 9400 Sopron, Szent György u. 9.
Telefon: +36 99 506 470
E-mail:
Web: http://www.rothszki.hu
Kaposvári SZC Dráva Völgye Technikum és Gimnázium
Cím: 7570 Barcs, Latinca S. u. 13.
Telefon: +36 82 565 601
E-mail:
Web: http://www.dravavolgye.sulinet.hu
Alföldi AszC Kiss Ferenc Erdészeti Technikum
Cím: 6721 Szeged, József A. sgt. 26.
Telefon: +36 62 548 930
E-mail:
Web: https://kissf-szeged.edu.hu
Északi ASzC Mátra Erdészeti Technikum, Szakképző Iskola és Kollégium
Cím: 3232 Mátrafüred, Erdész u. 11.
Telefon: +36 37 520 250
E-mail:
Web: https://matraszakkepzo.hu/